System predykcji, optymalizacji i zarządzania budynkiem

Prezentujemy Państwu scentralizowany system zarządzania budynkiem, pozwalający zintegrować ze sobą wszystkie najważniejsze elementy (zarówno własne, jak też istniejące w obiekcie), jakimi powinien cechować się współczesny, inteligentny obiekt budowlany. System zaprojektowany został przez specjalistów z rzeszowskiego Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Informatycznych, a jego uniwersalność pozwala na zastosowanie w każdej możliwej branży – od obiektów biurowych, specjalistycznych czy mieszkalnych, po budynki produkcyjne lub magazynowe.

Struktura informatyczna systemu powstała dzięki zastosowaniu sieci bezprzewodowych PAN (Bluetooth, Wi-Fi, 802.15.4). Pozwala ona na sterowanie modułami komfortu, takimi jak podsystem ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji czy oświetlenia w najbardziej optymalny sposób, stanowiący kompromis pomiędzy nawykami użytkowników oraz ogólnie pojętą oszczędnością energetyczną.

Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik uczenia maszynowego połączonych z nowatorskim, hybrydowym systemem lokalizacji i nawigacji użytkowników w pomieszczeniach zamkniętych (beacon + RTI). Jednostka decyzyjna jest dodatkowo wspierana przez rozproszony system sensorów bezprzewodowych (IoT), który na bieżąco dostarcza aktualne dane środowiskowe odzwierciedlające nawyki i preferencje użytkowników budynku (obecność w poszczególnych pomieszczeniach, sposób przemieszczania, wartość temperatury, wilgotność, nasłonecznienie, jakość powietrza).

System może być dodatkowo rozbudowany o rejestr czasu pracy personelu oraz maszyn, monitorowanie zużycia energii przez poszczególne urządzenia czy kontrolę dostępu i bezdotykową obsługę zamków do pomieszczeń. Użytkownik ma dostęp do wszystkich wymienionych funkcji dzięki specjalnemu interfejsowi graficznemu (GUI), który podobnie jak użyte protokoły komunikacyjne oraz struktura systemu jest w pełni modyfikowalny i pozostawia łatwą możliwość rozbudowy o kolejne potrzebne funkcjonalności.

Skip to content