Hybrydowy system nawigacji

Hybrydowy system nawigacji to bezprzewodowa sieć składająca się z szesnastu radiolatarni (ang. beacon) oraz towarzyszących im urządzeń nadzorczych. Beacon hybrydowy łączy w sobie cechy trzech technologii radiowych: Bluetooth w wersji 4.2, Wi-Fi i XBee (protokół IEEE 802.15.4). System obejmuje swoim działaniem pasmo radiowe ISM (ang. Industrial, Scientific, Medical) 2,4 GHz, które sprawdza się w celach detekcji istot żywych w pomieszczeniach zamkniętych ze względu na wysoki procent zawartości wody w organizmach.

W mniejszym stopniu urządzenia mogą być także użyte do detekcji przedmiotów nieożywionych, w zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane. Wynika to z natury fali elektromagnetycznej i jej charakterystyki odbijania i pochłaniana zależnie od rodzaju materii, na którą natrafia.

Podstawowym zadaniem beacona hybrydowego jest zapewnienie wszystkim użytkownikom, którzy znajdują się w zasięgu systemu, danych niezbędnych do ustalenia ich lokalizacji względem monitorowanego obiektu. W przypadku wkroczenia użytkownika do pomieszczenia system jest w stanie określić jego pozycję za pośrednictwem tomografii radiowej, której algorytmy zostały zaimplementowane w układach elektronicznych.

Za sterowanie całością jednostki odpowiedzialny jest 32-bitowy mikrokontroler STM z energooszczędnej serii L0. Zasilanie może być doprowadzone z wbudowanego akumulatora litowo-jonowego o pojemności 1500 mA lub za pośrednictwem złącza micro USB. Taka konstrukcja przeznaczona jest do montażu naściennego.

Skip to content