Beacon bateryjny

Beacon bateryjny to najmniejsze urządzenie radiowe dostępne w ofercie (rozmiar nie przekracza 30 mm średnicy). Napędzany jest przez technologię Bluetooth LE w wersji 5. Jego zadaniem jest świadczenie usług lokalizacyjnych lub/i informacyjnych w pomieszczeniach zamkniętych. Energię czerpie z pojedynczego ogniwa CR-2477, które jest w stanie zagwarantować mu czas pracy rzędu kilku miesięcy. Zastosowany nadajnik radiowy zespolony z mikrokontrolerem (nRF52832) w połączeniu z odporną na zakłócenia anteną ceramiczna jest w stanie nadawać sygnał radiowy na dystansie około 20 metrów.

Sygnał radiowy beacona bateryjnego może jednocześnie przenosić treści lokalizacyjne (takie jak wskaźnik RSSI) wykorzystywane w technikach namierzania oraz proste treści informacyjno-reklamowe takie jak np. komunikat lub adres URL. Rozwiązanie to sprawdza się doskonale w silnie zatłoczonych, wielkopowierzchniowych obiektach takich jak np. lotniska, galerie handlowe, sklepy, parkingi, czy magazyny. Ten typ rozwiązania gwarantuje także niezależność względem poziomu dostępności zasilania z sieci budynku oraz preferuje metody montażu naściennego.

Rozwiązanie to jest samodzielną konstrukcją ale może także stanowić integralny element hybrydowego systemu nawigacji wewnątrzbudynkowej. Działa z połączeniu w aplikacją mobilną instalowaną na urządzeniu mobilnym użytkownika lub dedykowanym  odbiornikiem sygnału radiowego posiadającego połączenie bezprzewodowe z siecią lokalną budynku. Alternatywnym rozwiązaniem sprzętowym do beacona bateryjnego jest beacon instalacyjny.

Skip to content