Hybrydowy system nawigacji w budynkach

Hybrydowy system nawigacji w budynkach

Bluetooth 5 to kolejna ewolucja technologii komunikacji bezprzewodowej, która na dobre zadomowiła się w sektorze urządzeń mobilnych, a także w naszych urządzeniach. Dzięki swojej wszechstronności i elastyczności stanowi istotny filar w ramach rozwoju platform IoT (ang. Internet of Things). Do swojego działania wykorzystuje pasmo ISM 2,4 GHz, a jej zasięg działania zależy przede wszystkim od rodzaju aplikacji i modelu zastosowanej sieci.

Podobnie jak jej poprzednia wersja zaprezentowana światu w 2010 roku, również traktuje oszczędność energii jako jeden z podstawowych kanonów, co pozwala na implementowanie łączności radiowej nawet w najbardziej zminiaturyzowanych urządzeniach posiadających ograniczone zdolności zasilania. Dzięki pełnej kontroli nad wydatkami energetycznymi dobrze współpracuje z systemami typu energy harvesting.

Urządzenia typu beacon czyli tzw. radiolatarnie to dobrze znana rodzina miniaturowych nadajników sygnału radiowego, która w swoich założeniach może być stosowana w celach identyfikacyjnych, nawigacyjnych czy marketingowych. Staramy się wykraczać i poza te marginesy, czego dowodem może być stale poszerzająca się gama naszych urządzeń, które pomimo wspólnego rdzenia są przystosowywane do pełnienia coraz to bardziej odmiennych funkcji. Od najprostszych czynności w postaci określania położenia użytkownika na podstawie wskaźnika RSSI, przez akwizycję danych pomiarowych wszelkiego typu aż po tomografię radiową umożliwiającą nowe spojrzenie na systemy detekcji organizmów żywych, usługi lokalizacyjne i monitoring w pomieszczeniach zamkniętych.

Tomografia to określenie wywodzące się z greki i łączące w sobie dwa słowa: przekrój i zapisywać. Reprezentuje dziedzinę wiedzy zajmującą się tworzeniem i badaniem przekrojów obiektów dzięki najróżniejszym mediom takim jak fale ultradźwiękowe, zgromadzony ładunek elektryczny czy fale radiowe, które są wykorzystywane przez nasze urządzenia. Efektem wykorzystania takich fal jest tomograf radiowy, dzięki któremu można dokonywać bezinwazyjnego obrazowania przestrzeni w płaszczyźnie 2D. Zdolności detekcyjne takiego tomografu są przede wszystkim ukierunkowane na organizmy żywe, ale w pewnym zakresie są w stanie wykrywać także materię nieożywioną (w zależności od jej rodzaju).

Systemy wspierane przez ten rodzaj technologii mogą być z powodzeniem stosowane w wewnątrzbudynkowych systemach nawigacyjnych, systemach ewidencjonowania pracy pracowników czy systemach bezpieczeństwa bez obaw o naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych. Stanowi to alternatywę względem powszechnie stosowanych systemów CCTV (systemy monitoringu wizyjnego). Należy podkreślić, że w zależności od konkretnego zastosowania, tomograf radiowy może spełniać niektóre swoje funkcje dopiero po połączeniu z innymi systemami budynku.

Skip to content